Oferta działalności
|
Kierownik PPK w Brzegu Karolina Czajkowska |
Pełniąca równocześnie funkcję przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Gminie Brzeg.
Od 2010 związana zawodowo z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Brzegu.
Wykształcenie wyższe zakresu pedagogiki i pracy socjalnej.
Certyfikowany Specjalista Przeciwdziałania Przemocy i Pomocy Ofiarom Przemocy w Rodzinie
Od 2015 roku posiada uprawnienia trenera programu korekcyjno-edukacyjnego dla osób stosujących przemocy
Koordynator i inicjator podejmowanych działań w ramach działalności placówki.
Powołuje a następnie pilotuje i nadzoruje działaniom powołanych grup roboczych.
Posiada doświadczenie w pracy z rodziną wieloproblemową- w tym z osobami doświadczającymi jak i stosującymi przemoc w rodzinie.
Współprowadząca program korekcyjno - edukacyjny dla osób stosujących przemoc” w ramach współpracy z Centrum Rozwoju i Wsparcia Sebastian Pluta
W punkcie Pomocy Kryzysowej zajmuje się organizacją, administracją jak i koordynacją wszystkich działań placówki w tym całego zespołu specjalistów. Prowadzi szereg działań profilaktycznych mających na celu przeciwdziałanie przemocy domowej. Reprezentuje placówkę na zewnątrz oraz podejmuje działania na rzecz rozwoju Punktu Pomocy Kryzysowej, jako miejsca dla każdego. Pełniąc funkcję przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego w szczególności: kieruje pracami Zespołu, organizuje pracę zespołu oraz reprezentuje zespół na zewnątrz.
OFERTA DZIAŁALNOŚCI
Punktu Pomocy Kryzysowej ul. Piastowska 29a w Brzegu
Punkt Pomocy Kryzysowej będący w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzegu to miejsce, w którym mieszkańcy Brzegu, Gminy Olszanka oraz Gminy Skarbimierz (zgodnie z zawartym dotychczas porozumieniem międzygminnym) mogą skorzystać z różnych form wsparcia kryzysowego.
Kadrę tworzą specjaliści pracujący w różnych dziedzinach. Placówka dysponuje specjalistyczną pomocą prawną, psychologiczną, w zakresie uzależnień, rodzinną, dla osób doświadczonych przemocą – grupa wsparcia oraz rekomendowanym programem „Szkoła dla rodziców i wychowawców”.
PSYCHOLODZY;
Świadczą pomoc osobom indywidualnym, rodzinom, które znalazły się w trudnej sytuacji kryzysowej, rodzinnej, trudnych przeżyć osobistych, przemocy itp. W ramach spotkań prowadzone są spotkania indywidualne, par lub rodzinne. W/w usługi świadczą:
|
Zastępca Kierownika PPK Psycholog Michał Kwiatkowski |
Od 2008 związany zawodowo z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Brzegu.
Wykształcenie wyższe magisterskie na kierunkach;
- Psychologia
- Pedagogika
Ukończone studia podyplomowe na kierunkach;
- Terapia pedagogiczna,
- Gerontologia społeczna,
- Organizacja i zarządzenie w pomocy społecznej
- Diagnoza psychologiczna w praktyce klinicznej
- Psychotraumatologia
Specjalista I i II stopnia Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
Mediator – ze specjalizacją mediacji rodzinnych
Ukończone liczne szkolenia w tym specjalistyczne z zakresu interwencji kryzysowej.
Psycholog Punktu Konsultacyjnego w Gminie Lubsza
Prezes Zarządu organizacji pozarządowej Fundacji „Centrum Aktywnego Wsparcia” specjalizują się w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz wdrażaniem projektów społecznych w środowisku lokalnym
Zastępca Przewodniczącej Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Brzegu
Członek Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Brzegu
W Punkcie Pomocy Kryzysowej zatrudniony na stanowisku psychologa. Specjalizuje się w udzielaniu poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego, diagnostyce psychologicznej, terapii rodzinnej, interwencji kryzysowej oraz pracy z osobami uwikłanymi w przemoc domową. Posiada duże doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą sprawiającą problemy opiekuńczo – wychowawcze. Jego klientami są osoby dorosłe, dzieci jak i całe rodziny. Ponadto w ramach zakresu czynności służbowych zajmuje się bieżącą pracą administracyjną oraz zastępuje Kierownika placówki.
|
Psycholog Elżbieta Fąferko |
Ukończone studia wyższe z zakresu psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim.
Ponad 14-sto letnie doświadczenie w pracy z psychologii klinicznej na Dziennym Oddziale Psychiatrycznym Brzeskiego Centrum Medycznego jak i wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi.
Doświadczenie w terapii grupowej i indywidualnej z osobami dorosłymi i młodzieżą w zakresie rozwiązywania problemów emocjonalnych oraz wszelkiego rodzaju zaburzeń i chorób psychicznych.
Doświadczenie w opiniowaniu z zakresu psychologii sądowej małoletnich na zlecenie Sądu Rejonowego w Brzegu w związku z toczącymi się sprawami prawa rodzinnego.
W Punkcie Pomocy Kryzysowej w Brzegu świadczy bezpłatną pomoc skierowana do dzieci, młodzieży oraz dorosłych którzy znaleźli się w trudnej sytuacji kryzysowej, rodzinnej, trudnych przeżyć osobistych, przemocy itp.
W ramach spotkań prowadzone są spotkania indywidualne, par lub rodzinne.
|
Psycholog Urszula Feilert |
Wykształcenie wyższe z zakresu psychologii klinicznej oraz pedagogiki resocjalizacyjnej
Na co dzień pracująca z młodzieżą jako psycholog przy Zespole Placówek Resocjalizacyjno-Socjoterapeutycznych w Oławie (MOW), w którym prowadzi dla uczniów i wychowanków zajęcia indywidualne oraz grupowe (rozwijające umiejętność uczenia się oraz wzmacniające kompetencje emocjonalno-społeczne z elementami relaksacji).
W czasie pracy realizująca programy własne: Grywalizacja, Twórczość metodą na lęk
Ukończyła liczne formy rozwijające tj. kursy, szkolenia oraz konferencje z zakresu pracy w systemie edukacji o różnorodnej tematyce skierowanej zarówno na pracę z dziećmi jak i rodzicami.
Terapeuta I i II Stopnia EEG Biofeedback.
Trener Szkoły dla rodziców i wychowawców.
Trener umiejętności społecznych TUS SST.
Wielokrotnie nagradzana za wybitne osiągnięcia zawodowe w tym min. ze strony dyrektora ZSRS w Oławie i Starosty Oławskiego
Jest jednym ze współautorów portalu Niedostosowani.pl , gdzie jako praktyk umieszcza artykuły dotyczące różnej problematyki psychologicznej
W Punkcie Pomocy Kryzysowej udziela bezpłatnych porad osobom indywidualnym oraz rodzinom. W czasie swojej pracy min. z dziećmi i młodzieżą wdraża i wykorzystuje bardzo często metody aktywne i narzędzia diagnostyczne (w tym autorskie opracowane karty pracy z klientem) oraz korzysta z pomocy terapeutycznych tj. laleczki Goki, gry czy opowiadania. Z prowadzonych spotkań niejednokrotnie sporządza opinie psychologiczne na temat postępów w budowaniu relacji rodzinnych dla potrzeb Sądu Rejonowego w Brzegu w związku z toczącymi się sprawami prawa rodzinnego.
|
Specjalista psychoterapii uzależnień Kamila Pluta |
Wykształcenie wyższe na kierunkach: pedagogika i psychologia
Specjalista terapii uzależnień w procesie certyfikacji
Certyfikowany terapeuta w zakresie prowadzenia terapii par i rodzin z problemami uzależnień
Certyfikowany trener programu korekcyjno- edukacyjnego dla osób stosujących przemoc w rodzinie.
Ponad 12- letnie doświadczenie w pracy penitencjarnej na stanowiskach wychowawcy, psychologa oraz terapeuty uzależnień w Zakładzie Karnym w Brzegu
W Punkcie Pomocy Kryzysowej w Brzegu świadczy bezpłatną pomoc psychologiczną skierowaną do osób borykających się z problemem uzależnienia, stosujących i doświadczających przemocy oraz które znalazły się w trudnej sytuacji kryzysowej. W ramach spotkań prowadzone są konsultacje indywidualne, par i rodzinne.
|
Psycholog Agata Bucyk |
Absolwentka studiów wyższych z zakresu psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu
Ukończone studia podyplomowe z zakresu przygotowania pedagogicznego
Ukończone liczne szkolenia tematyczne z zakresu psychologiczno-pedagogicznego
Na co dzień pracuje z dziećmi jako psycholog w Przedszkolu Publicznym nr 2 w Brzegu, gdzie prowadzi zajęcia indywidualne i grupowe dla wychowanków placówki. Dodatkowo wspiera nauczycieli w trudnych sytuacjach pojawiających się w grupach. Prowadzi również konsultacje dla rodziców. Wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, opierając się o elementy Bajkoterapii, uzyskała pracując w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu prowadząc zajęcia z dziećmi.
W Punkcie Pomocy Kryzysowej w Brzegu świadczy bezpłatną pomoc skierowaną głównie do dzieci, ale również do młodzieży oraz dorosłych którzy znaleźli się w trudnej sytuacji kryzysowej oraz rodzinnej.
Wspólnie z Justyną Sierakowską prowadzi „Grupę wsparcia dla osób doświadczających przemocy w rodzinie”.
|
Psycholog Justyna Sierakowska |
Magister pedagogiki resocjalizacyjnej oraz psychologii.
Czynny psycholog posiadający doświadczenie w prowadzeniu terapii indywidualnej oraz zajęć grupowych.
W stałym kontakcie z dziećmi i młodzieżą zawodowo związana z Publiczna Szkołą Podstawową nr 3 jako psycholog szkolny
Doświadczenie w zakresie interwencji kryzysowej,
Członek grup roboczych w rodzinach objętych procedurą „Niebieskiej Karty”,
Ukończone liczne szkolenia w czasie których uzyskała kwalifikacje do pracy z osobami uzależnionymi oraz współuzależnionymi.
W Punkcie Pomocy Kryzysowej w czasie pracy indywidualnej podejmuje działania mające na celu przywrócenie stanu równowagi u osób czy rodzin znajdujących się w kryzysie. Jej klientami są osoby często dotknięte depresją czy nerwicą. Specjalizuje się w działaniach interwencyjnych wymagających udzielenia pierwszej pomocy emocjonalnej. Posiada również doświadczenie w pracy z uzależnieniami behawioralnymi.
Ponadto wspólnie z Agatą Bucyk powadzi „Grupę wsparcia dla osób doświadczających przemocy w rodzinie”. W ramach grupowych spotkań każda osoba, która czyje się krzywdzona przez osobę bliską poszukująca wsparcia może skorzystać z pomocy. Uczestnicy maja możliwość przyjrzenia się swoim odczuciom i zachowaniom w kontakcie z innymi ludźmi. Spotkania dają też możliwość odkrywania podobieństwa pomiędzy uczestnikami zmniejszając poczucie osamotnienia i wyobcowania.
|
Specjalista psychoterapii uzależnień Ks. Marcin Marsollek |
Wykształcenie wyższe teologiczne
Studia doktoranckie „Nauki o rodzinie” na Uniwersytecie Opolskim oraz studia doktoranckie z Filozofii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
Studia podyplomowe „Poradnictwa psychologicznego i psychoterapii dla duchowieństwa” na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
Certyfikowany Specjalista psychoterapii uzależnień
Absolwent Szkoły Psychoterapii Integracyjnej przy Uniwersytecie SWPS w Warszawie
Ukończone Studium Terapii Rodzin przy Dolnośląskim Centrum Psychoterapii
Ukończona Szkoła Trenerów Umiejętności Psychospołecznych Instytutu Psychoterapii i Edukacji „Integra”oraz Szkoła Trenerów Profilaktyki i Terapii Uzależnień Behawioralnych „TOT” w Lublinie
Superwizor w dziedzinie uzależnień – uprawniony do prowadzenia Superewizji klinicznej dla celów szkoleniowych
Trener umiejętności psychospołecznych oraz treningu interpersonalnego PTP
Wieloletni kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień w Opolu
Wykładowca Uniwersytetu Opolskiego
Psychoterapeuta Fundacji „Ochrony Życia”
Uczestnik licznych szkoleń z zakresu pomocowego, interwencyjnego i kryzysowego.
W Punkcie Pomocy Kryzysowej udziela bezpłatnych porad osobom borykającym się z problemem uzależnienia. Jego klientami są głównie osoby dorosłe. Zajmuje się ludzkimi kryzysami wykorzystując w swojej pracy umiejętności terapeutyczne niezbędne w procesie zmiany. Wspiera i pomaga osobom zagubionym, odwołując się także do paradygmatu wiary katolickiej.
PORADNICTWO PRAWNE
Punkt Pomocy Kryzysowej w Brzegu zapewnia również swoim klientom możliwość skorzystania ze specjalistycznej pomocy prawnej świadczonej przez Kancelarię Prawną Pana Przemysława Sandurskiego oraz Pani Adwokat Marianny Rosińskiej. Świadczone jest poradnictwo prawne w zakresie prawa karnego, cywilnego, rodzinnego jak i dla osób doświadczających przemocy. Klienci mogą liczyć na pomoc w opracowywaniu pism urzędowych, pozwów, zażaleń, skarg do różnych instytucji.
|
Radca prawny Przemysław Sandurski |
Absolwent studiów prawniczych na Uniwersytecie Wrocławskim
Od 2012 roku wpisany na listę radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Opolu.
Prowadzi w Brzegu własną kancelarie prawną.
Doświadczenie zawodowe zdobywał min. przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu oraz świadcząc pracę w Kancelarii Radcy Prawnego.
W Punkcie Pomocy Kryzysowej w Brzegu wykorzystuje posiadane wieloletnie doświadczenie w udzielaniu min. kompleksowej pomocy z zakresu prawa-cywilnego, karnego, rodzinnego , prawa pracy jak i opracowywaniu pism procesowych obsługując bezpłatnie naszych klientów.
|
Adwokat Marianna Rosińska |
Posiada wykształcenie wyższe zdobyte na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego.
Od 2015 roku wpisana na listę adwokatów w Izbie Adwokackiej w Opolu. Prowadząca w Brzegu własną kancelarie adwokacką.
W czasie swojego rozwoju zawodowego zdobyła praktyczne doświadczenie min. w Sądzie Rejonowym w Brzegu, Sądzie Okręgowym w Opolu oraz w Prokuraturze Rejonowej w Brzegu.
W Punkcie Pomocy Kryzysowej w Brzegu bezpłatnie zapewnia profesjonalną pomoc prawną w zakresie prawa cywilnego, karnego, spadkowego, rodzinnego, gospodarczego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz szeroko pojętego prawa administracyjnego.
|
Jolanta Gajek |
Zdobyte wykształcenie wyższe – pedagogiczne.
Posiada długoletnie doświadczenie w zakresie udzielania poradnictwa rodzinnego.
Ukończone szkolenia z zakresu interwencji kryzysowych oraz w zakresie pomocowym.
Ukończony program rozwoju osobistego oraz pracy z klientami wymagającymi szczególnej atencji.
Członek Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Brzegu.
Wieloletni pracownik Sądu Rodzinnego w Brzegu.
W Punkcie Pomocy Kryzysowej udzielając bezpłatnych porad korzysta z doświadczenia zawodowego oraz znajomości problemu. Wiedza ta pozwala klientom uzyskać niezbędne informacje na temat aktualnie obowiązujących druków, opłat, zaświadczeń obowiązujących w Sądzie Rejonowym w Brzegu. Służy również pomocą w konstruowaniu różnego rodzaju pism urzędowych.
GRUPA WSPARCIA
DLA OSÓB DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY DOMOWEJ
Prowadzona przez wykwalifikowane i kompetentne osoby do pracy z osobami uwikłanymi w przemoc domową. Ma charakter otwarty a spotkania odbywać się będą cyklicznie jeden raz tygodniu.
Grupę prowadzić będą w/w Justyna Sierakowska.
|
Psycholog Justyna Sierakowska |
W Punkcie Pomocy Kryzysowej powadzi „Grupę wsparcia dla osób doświadczających przemocy w rodzinie”, której celem jest zwalczanie bezradności osób poprzez ich wzmocnienie oraz zwiększenie świadomości o przysługujących prawach. W czasie spotkań budowany jest wzrost poczucia własnej wartości i kompetencji społecznych. Uczestnicy mają możliwość wymiany pomiędzy sobą informacji dotyczących sposobów na pokonywanie trudności w procesie wychodzenia z przemocy w celu zmiany swojej sytuacji życiowej.
SZKOŁA DLA RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW
Jej głównym celem jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.
To to cykl 10 spotkań odbywających się cyklicznie raz w tygodniu. Każde spotkanie to 4 godziny dydaktyczne. Osobami prowadzącymi są:
|
Prowadząca "Szkołę dla rodziców i wychowawców" Anna Nowacka |
Wykształcenie wyższe na kierunku pedagogika o specjalizacji animacja i zarzadzanie kulturą
Absolwentka studiów podyplomowych w zakresie diagnozy i terapii pedagogicznej
Obecnie zawodowo związana z Publiczna Szkołą Podstawową w Łosiowie jako nauczyciel języka polskiego i wychowawca
Przez wiele lat kurator społeczny w Sądzie Rejonowym w Brzegu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich
Posiadająca doświadczenie w współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jako przeprowadzająca wywiady środowiskowe
Certyfikowany realizator "Szkoły dla rodziców i wychowawców"
Prywatnie matka 3 dzieci, miłośniczka muzyki, literatury i teatru
W Puncie Pomocy Kryzysowej wspólnie z Martą Habrych prowadzi grupowe zajęcia dla rodziców których celem jest nauka umiejętności lepszego porozumiewania się z dziećmi, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń. To także nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku.
|
Prowadząca "Szkołę dla rodziców i wychowawców" Marta Habrych |
Wykształcenie wyższe jako pedagog na kierunku andragogika Uniwersytetu Wrocławskiego.
Od roku 2014 zawodowo związana z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej gdzie w ramach asysty rodzinnej współpracowała z rodzinami wieloproblwemowycmi. Obecnie od roku 2020 pełniąca funkcję konsultanta ds. polityki senioralnej przy Brzeskim Centrum Seniora
Posiada doświadczenie zawodowe w pracy z dziećmi i młodzieżą, jako wychowawca kolonijny i świetlicowy, pedagog szkolny oraz jako edukator z zakresu promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej.
Ukończone Studium Terapii Rodzin przy Dolnośląskim Centrum Psychoterapii we Wrocławiu w czasie którego uzyskała kwalifikacje terapeuty rodzinnego
Certyfikowany realizator "Szkoły dla Rodziców i Wychowawców" z uprawnieniami do prowadzenia zajęć podnoszących kompetencje wychowawcze dedykowane rodzicom i wychowawcom
Ukończone liczne szkolenia dotyczące efektywnego wsparcia rodziny, osób dorosłych i dzieci min. terapia systemowa rodzin-praca z rodziną dysfunkcyjną
Prywatnie mama dwójki nastolatków
W Punkcie Pomocy Kryzysowej wspólnie a Anną Nowacką prowadzi „Szkołę dla rodziców wychowawców”. Są to zajęcia grupowe w formie warsztatów wpierających rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. W ramach spotkań uczestnicy mają możliwość wymienić własne doświadczenia, nauczyć się umiejętności lepszego porozumiewania się oraz wzbogacają swój warsztat wychowawczy o nowe metody pracy z dzieckiem. Udział w szkole jest bezpłatny